2000-2010

2000-2010

 

2010

  • The City & The City – China Miéville (Macmillan) – WINNER
  • Spirit – Gwyneth Jones (Gollancz)
  • Yellow Blue Tibia – Adam Roberts (Gollancz)
  • Galileo’s Dream – Kim Stanley Robinson (HarperCollins
  • Far North – Marcel Theroux (Faber & Faber)
  • Retribution Falls – Chris Wooding (Gollancz)

2009

  • Song of Time – Ian R. MacLeod (PS Publishing) – WINNER
  • The Quiet War – Paul McAuley (Gollancz)
  • House of Suns – Alastair Reynolds (Gollancz)
  • Anathem –  Neal Stephenson (Atlantic)
  • The Margarets –  Sheri S. Tepper (Gollancz)
  • Martin Martin’s on the Other Side –  Mark Wernham (Jonathan Cape)

2008

  • Black Man – Richard Morgan (Gollancz) – WINNER
  • The Red Men – Matthew de Abaitua (Snow Books)
  • The H-Bomb Girl – Stephen Baxter (Faber & Faber)
  • The Carhullan Army – Sarah Hall (Faber & Faber)
  • The Raw Shark Texts – Steven Hall (Canongate)
  • The Execution Channel – Ken MacLeod (Orbit)

2007

  • Nova Swing – M. John Harrison (Gollancz) – WINNER
  • End of the World Blues – Jon Courtenay Grimwood (Gollancz)
  • Oh Pure and Radiant Heart – Lydia Millet (Heinemann)
  • Hav – Jan Morris (Faber)
  • Gradisil – Adam Roberts (Gollancz)
  • Streaking – Brian Stableford (PS Publishing)

2006

  • Air – Geoff Ryman – WINNER
  • Never Let Me Go – Kazuo Ishiguro
  • Learning The World – Ken MacLeod
  • Pushing Ice – Alastair Reynolds
  • Accelerando – Charles Stross
  • Banner Of Souls – Liz Williams

2005

  • Iron Council – China Miéville – WINNER
  • River of Gods – Ian McDonald
  • Cloud Atlas – David Mitchell
  • Market Forces – Richard Morgan
  • The Time Traveler’s Wife – Audrey Niffenegger
  • The System of the World – Neal Stephenson

2004

  • Quicksilver – Neal Stephenson – WINNER
  • Coalescent – Stephen Baxter
  • Darwin’s Children – Greg Bear
  • Pattern Recognition – William Gibson
  • Midnight Lamp – Gwyneth Jones
  • Maul – Tricia Sullivan

2003

  • The Separation – Christopher Priest – WINNER
  • Kil’n People – David Brin
  • Light – M. John Harrison
  • The Scar – China Miéville
  • Speed of Dark – Elizabeth Moon
  • The Years of Rice and Salt – Kim Stanley Robinson

2002

  • Bold As Love – Gwyneth Jones – WINNER
  • Pashazade – Jon Courtenay Grimwood
  • Fallen Dragon – Peter F. Hamilton
  • The Secret of Life – Paul J. McAuley
  • Mappa Mundi – Justina Robson
  • Passage – Connie Willis

2001

  • Perdido Street Station – China Miéville – WINNER
  • Parable of the Talents – Octavia E. Butler
  • Ash: A Secret History – Mary Gentle
  • Cosmonaut Keep – Ken MacLeod
  • Revelation Space – Alastair Reynolds
  • Salt – Adam Roberts

2000

  • Distraction – Bruce Sterling – WINNER
  • Manifold: Time – Stephen Baxter
  • The Bones of Time – Kathleen Ann Goonan
  • Silver Screen – Justina Robson
  • Cryptonomicon – Neal Stephenson
  • A Deepness in the Sky – Vernor Vinge