2014 Submissions – Part One

Every year before we announce our shortlist, the Arthur C. Clarke Award now traditionally releases the full list of novels put forward for consideration.

We’ve always intended this as a great way to showcase the full breadth of titles in contention and, crucially, to allow science fiction readers everywhere the chance to have a little fun creating their own nominations, trying to second guess the final shortlist and gaining a deeper understanding of the challenges faced by the judging panel every year.

This year we’ve chosen to do this in two parts, first releasing this list of the thirty-four female authors submitted for the prize on Thursday 16th Jan, which we hope will be a positive contribution towards further raising the profile of women writers of science fiction in the UK and beyond.

We’ll be releasing details of the full submissions list on Thursday 30th Jan, and will be encouraging readers everywhere to review and comment on the data in as many creative ways as possible.

Tom Hunter, Award Director

SUBMISSIONS TO THE ARTHUR C. CLARKE AWARD 2014: PART ONE

iD by Madeline Ashby (Angry Robot)

MaddAddam by Margaret Atwood (Bloomsbury)

Fortune’s Pawn by Rachel Bach (Orbit)

The Beauty of Murder by A.K. Benedict (Orion)

The Shining Girls by Lauren Beukes (HarperCollins)

What Lot’s Wife Saw by Ioanna Bourazopoulou (Black & White Publishing)

The Bone Dragon by Alexia Casale (Faber & Faber)

The Mad Scientist’s Daughter by Cassandra Rose Clarke (Angry Robot)

Fearsome Dreamer by Laure Eve (Hot Key Books)

Queen of Nowhere by Jaine Fenn (Gollancz)

Seoul Survivors by Naomi Foyle (Jo Fletcher Books)

The Stranger’s Shadow by Max Frei (Gollancz)

The Falling Sky by Pippa Goldschmidt (Freight)

Parasite by Mira Grant (Orbit)

2121 by Susan Greenfield (Head of Zeus)

Stray by Monica Hesse (Hot Key Books)

Valour’s Choice by Tanya Huff (Titan)

God’s War by Kameron Hurley (Del Rey)

Alias Hook by Lisa Jensen (Snowbooks)

Autodrome by Kim Lakin-Smith (Snowbooks)

Ancillary Justice by Ann Leckie (Orbit)

The Best of All Possible Worlds by Karen Lord (Jo Fletcher Books)

The Night Itself by Zoe Marriott (Walker Books)

The Fall by Claire Merle (Faber & Faber)

The Eidolon by Libby McGugan (Solaris)

Hidden Among Us by Katie Moran (Walker Books)

A Tale for the Time Being by Ruth Ozeki (Canongate)

Fiddlehead by Cherie Priest (Tor)

Abyss by Tricia Rayburn (Faber & Faber)

Cooking with Bones by Jess Richards (Sceptre)

Gemsigns by Stephanie Saulter (Jo Fletcher Books)

The Bone Season by Samantha Shannon (Bloomsbury)

Osiris by E.J. Swift (Del Rey)

Ecko Burning by Danie Ware (Titan)

The shortlist for this year’s Arthur C. Clarke Award will be announced on Tuesday 18 March, followed by the main award ceremony on Thursday 1 May at the Royal Society, London.